עובדות מזעזעות על שימוש בסמים שאתה צריך לדעת

התמכרות לסמים עלולה להוביל לבעיות בריאותיות וחברתיות חמורות. זה יכול גם לגרום לבעיות משפטיות וכלכליות.

שימוש לרעה בסמים היא מחלה מורכבת שיכולה להיגרם על ידי מגוון גורמים. הבנת גורמי הסיכון יכולה לעזור לך וליקיריכם לקבל החלטות חכמות לגבי שימוש בחומרים.

התמכרות היא מחלה כרונית

התמכרות היא מחלה כרונית כמו סוכרת, מחלות לב וסרטן. זוהי מחלה מתקדמת והתקפית הדורשת טיפול אינטנסיבי והמשך טיפול לאחר, ניטור ותמיכה משפחתית או עמיתים כדי לנהל את ההחלמה בהצלחה.

כאשר אדם מתמכר, המוח שלו משתנה והוא לא יכול לשלוט בהתנהגותו. זה יכול להיות קשה לקבל את זה, אבל זה נכון. לעתים קרובות, הם רוצים להפסיק להשתמש בסמים, אבל לא יכולים. יש להם הרבה מתח בחייהם והדחף להשתמש הופך כל כך חזק שהם לא יכולים לשלוט בו.

כתוצאה מכך, הם נוטים יותר להשתמש באלכוהול, סמים או חומרים אחרים שגורמים להם לבעיות. חומרים אלו משנים את האופן שבו המוח מגיב לתגמול ולמוטיבציה. הם גם משנים את הקורטקס הקדמי של המוח, ומשפיעים על כושר השיפוט ושליטה בדחפים.

המוח משתנה לאורך זמן ולוקח הרבה זמן להחלים. זו הסיבה שהחזרה היא שכיחה.

ישנן סיבות רבות מדוע מישהו מתחיל להתעלל בסמים או באלכוהול, אך התמכרות היא הפרעה חמורה שמשפיעה על הנפש והגוף. אם לא מטפלים, זה יכול להוביל למצבים בריאותיים חמורים יותר ואף למוות.

אחד הדברים החשובים ביותר לאדם להבין הוא שהתמכרות לסמים היא מחלה כרונית, בדיוק כמו סוכרת ומחלות לב. לבחירה הראשונית של האדם יכולה להיות השפעה רבה על אופן התפתחות המחלה, וזו הסיבה שהיא נקראת מחלה "כרונית".

אנשים שחיים עם מצבים רפואיים כרוניים כמו סוכרת ומחלות לב נמצאים בסיכון מוגבר לפתח בעיית שימוש בסמים מכיוון שלעיתים קרובות הם נאלצים להתמודד עם הכאב שלהם או תסמינים אחרים על בסיס יומי. לעתים קרובות הם פונים לסמים ממכרים בניסיון להקל על הסימפטומים שלהם או להקל על הלחץ של חיים עם מחלה כרונית.

המחלה ניתנת לטיפול באמצעות ייעוץ, טיפול התנהגותי ותרופות. תכנית הטיפול מותאמת לצרכי הפרט וצריכה להיות מתמשכת. המטרה היא לעזור למטופל ללמוד דרכים חדשות להתמודד עם בעיותיו מבלי לפנות לסמים או לאלכוהול. הטיפול הינו מקיף וצריך להתייחס למספר תחומים בחיי המטופל, לרבות משפחה, תעסוקה, חינוך ובריאות גופנית.

גיל ההתבגרות הוא זמן של מעבר

גיל ההתבגרות הוא תקופה של התפתחות פיזית, נפשית, חברתית ופסיכולוגית המתרחשת בדרך כלל במהלך גילאי 11 עד 19 שנים. זה יכול להתרחש מוקדם יותר או מאוחר יותר בהתאם לאדם.

השינויים ההתפתחותיים המתרחשים בגיל ההתבגרות חשובים ויכולים לעזור לצעירים להבין את גופם ורגשותיהם. הם גם מפתחים תחושת זהות ומפתחים את היכולת לקבל החלטות בעצמם.

למרות שגיל ההתבגרות הוא תקופה של שינויים גדולים עבור ילדים, זה לא זמן קל לנווט. הסיבה לכך היא שזו תקופה שבה מתבגרים נפרדים מהוריהם ומתחילים ליצור את הזהות שלהם. זה יכול ליצור קונפליקט בין ההורים למתבגר.

כתוצאה מכך, חלק מהמתבגרים יהפכו למרדנים או שלא ימלאו אחר הכללים וההנחיות של ההורים. הם עשויים אפילו לבחור לחרוג מהנורמה ולעסוק בהתנהגויות לא חוקיות או מסוכנות.

זה גם בגיל ההתבגרות שאדם צעיר עשוי להתחיל להשתמש בחומרים. שימוש בסמים עלול להיות ממכר ולגרום לבעיות למתבגר ולמשפחתו.

שימוש בחומרים נפוץ יותר במהלך גיל ההתבגרות מאשר בכל קבוצת גיל אחרת, והוא נקשר לתוצאות בריאותיות לקויות ולסיכון גבוה יותר להתמכר או לפתח הפרעת שימוש בסמים.

מחקרים הראו ששימוש בסמים של מתבגרים קשור לתוצאות בריאותיות שליליות כמו הערכה עצמית וחרדה נמוכה, סיכונים מוגברים לדיכאון ומחשבות אובדניות וירידה בביצועים אקדמיים. מאמינים ששימוש בסמים בגיל ההתבגרות עשוי להיות הגורם לבעיות אלו מכיוון שהוא עלול לשחוק את יכולתו של הצעיר לחשוב בבהירות ולקבל החלטות טובות.

המוח מתפתח במהירות במהלך גיל ההתבגרות, והוא פגיע במיוחד להשפעות של סמים ואלכוהול. הסיבה לכך היא שקליפת המוח הקדמית – הממלאת תפקיד מכריע בקבלת החלטות, בקרת דחפים וזיכרון – עדיין בשלביה המוקדמים.

בגלל פגיעות זו, שימוש בסמים מתבגרים הוא תקופה קריטית להתפתחות המוח ואין להתעלם מההורים. זה חיוני שהורים ילמדו את בני הנוער שלהם על הסכנות הפוטנציאליות של שימוש בסמים וידון בדרכים להגביל אותו. הם צריכים גם להיות מודעים לסימנים של שימוש בחומרים מתבגרים ולפנות לטיפול רפואי אם הם מבחינים בתסמינים כלשהם.

הסיכון להתמכרות עולה עם הגיל

בין אם אדם צעיר או מבוגר, ישנם כמה גורמים שיכולים להגביר את הסיכון שלו להתעללות בסמים. גורמים אלו כוללים לחץ חברתי, יחסים משפחתיים לקויים ודימוי עצמי נמוך.

מצבים רפואיים הקשורים לגיל שכיחים יותר גם בקרב מבוגרים, כגון סוכרת ומחלות לב. שימוש לרעה באלכוהול, טבק או סמים עלול להחמיר את הבעיות הבריאותיות הללו, ולהגביר את הסיכונים להתמכרות ולמחלות.

התמכרות היא הפרעה כרונית הדורשת טיפול והחלמה. אתה יכול לקבל עזרה מהרופא שלך, איש מקצוע בתחום בריאות הנפש או מרכז לטיפול בהתמכרויות.

יש אנשים שמתמכרים לסמים עוד לפני שהם מבינים שהם מתעללים בהם. זה נקרא "שימוש בסמים מוקדם".

כשמישהו הופך למכור, לעתים קרובות הוא לא יכול להפסיק להשתמש בסמים. הם צריכים אותם כדי להרגיש טוב או כדי להתנשא. ייתכן שיש להם תסמיני גמילה כשהם מנסים להפסיק, כגון תשוקה עזה ותחושת חולה פיזית.

בנוסף, חלק מהמבוגרים נוטים יותר להתעללות בסמים ובאלכוהול בגלל שינויים פיזיים הנגרמים מהזדקנות, כמו חילוף חומרים איטי יותר ומערכת חיסונית חלשה יותר. יש להם גם שיעורים גבוהים יותר של מצבים רפואיים מסוימים, כגון דיכאון ומחלות ריאות.

זה יכול לגרום להם להתמכר לחומרים, כמו ניקוטין או משככי כאבים אופיואידים. חומרים אלו יכולים לגרום להתמכרות מהר יותר מאשר סוגים אחרים של סמים, כמו קוקאין או הרואין.

אנשים רבים אשר מכורים לתרופות אלו סובלים גם מהפרעות נפשיות. הפרעות אלו יכולות להוביל לשימוש מוגבר בסמים כדרך לטיפול עצמי ולהתמודדות עם תחושות קשות, כגון חרדה או דיכאון.

מי שמכור לתרופות אלו אולי יוכל להימנע משימוש בהן אם יבקש טיפול, אך יכול להיות קשה להתרחק מהן לפרקי זמן ארוכים. הם צריכים לקבל תמיכה מספק שירותי הבריאות שלהם, חברים ובני משפחה.

שימוש לרעה בסמים הוא בעיה הולכת וגוברת בקרב קשישים, במיוחד עם הזמינות של תרופות מרשם חזקות ויקרות יותר וגישה מוגברת לחומרים לא חוקיים באינטרנט. ההערכה היא כי עד 17% מכלל המבוגרים האמריקאים בני 65 ומעלה משתמשים כיום בסמים.

הסיכון להתמכרות עולה עם ההיסטוריה המשפחתית

מספר מחקרים הראו כי הסיכון לפתח התמכרות עולה עם היסטוריה משפחתית של שימוש בסמים. ללא קשר לסוג הסם, לאדם עם היסטוריה משפחתית של שימוש בסמים יש סיכוי גבוה יותר להתמכר מאשר למי שמעולם לא היה לו קרוב משפחה שהיה משתמש בסמים.

מספר גורמים ממלאים תפקיד בהתפתחות התמכרות, כולל גנטיקה וגורמים סביבתיים. בנוסף לסיכון גבוה יותר לפתח הפרעת שימוש בסמים, אנשים עם היסטוריה משפחתית של שימוש בסמים נמצאים גם בסיכון גבוה יותר לבעיות בריאות אחרות הקשורות לשימוש בסמים.

לדוגמה, אנשים עם היסטוריה משפחתית של שימוש בסמים נוטים יותר לחלות ב-HIV, המועבר באמצעות מגע מיני לא בטוח. הם גם נמצאים בסיכון גבוה יותר להתאבדות ולבעיות בריאות חמורות אחרות.

בנוסף, היסטוריה של התמכרות יכולה להשפיע על היחסים עם בני משפחה וחברים ואף יכולה לגרום לבעיות משמורת. זה יכול להיות גם גורם ללחץ, דיכאון וחרדה.

חוקרים גילו שהיסטוריה משפחתית של שימוש בסמים יכולה גם להגביר את הסיכוי ללקות במחלת נפש, כמו הפרעה דו קוטבית. למעשה, לאדם שיש לו היסטוריה משפחתית של שימוש בסמים יש סיכוי גבוה פי שניים לסבול מבעיה נפשית מאשר למי שלא.

באופן דומה, אנשים עם היסטוריה משפחתית של אלכוהוליזם נוטים פי ארבעה להפוך לאלכוהוליסטים מאשר אלה שאין להם היסטוריה משפחתית של המחלה. מעניין לציין שהקשר בין היסטוריה משפחתית של שימוש בסמים ואלכוהוליזם שונה אצל גברים ונשים.

מחקר אחר מצא כי בנות עשרה שיש להן קרוב משפחה מדרגה ראשונה עם אלכוהוליזם נמצאות בסיכון גבוה יותר לפתח מבנים מוחיים שהופכים אותן לרגישות יותר לשתייה בעייתית גם אם הן לא שותות בעצמן. ממצאים אלו חשובים מכיוון שהם מצביעים על כך שהגנטיקה והסביבה מתקשרים כדי להשפיע על האופן שבו אדם משתמש בסמים.

במחקר זה, החוקרים השתמשו בשיטה סטטיסטית רבת עוצמה בשם רגרסיה חלקית של ריבועים קטנים (PLS) כדי לזהות את המשתנים הקשורים להיסטוריה משפחתית של SUDs. PLS היא גישה רב-משתנית מגוונת המאפשרת אינטראקציות מורכבות בין משתני X ו-Y. הוא עמיד בפני הפרות של הנחות נורמליות וקורלציות צולבות בין פריטים, מה שהופך אותו לאידיאלי לזיהוי הגורמים המניבים ביותר את ההיסטוריה המשפחתית של SUDs.

כתיבת תגובה